روش‌های انبارش و جابجایی ورق های پلی‌کربنات شرکت کارا پلیمر کاوه:

ورق‌های پلی‌کربنات نباید در فضای بیرون انبار ‌شوند زیرا انبارکردن این ورقها در فضای بیرون آنها را در معرض تغییرات آب‌وهوایی و دمایی قرار می‌دهد و امکان دارد موجب موج‌دار و اعوجاج صفحات بشود و نیز برای جلوگیری از عیوب مذکور نباید آنها را روی هم انباشت. صفحات پلی‌کربنات باید با لایهuv‌ پوشانده شوند تا در برابر گرما و تشعشعات آفتاب آسیب نبیند.

انبارش و شراط آب‌وهوایی باید طوری باشد که ورقها رطوبت را جذب نکنند زیرا رطوبت در فرآیندهای بعدی مثل خم‌کردن یا گرما دهی قبل از شکل‌دهی در دمای بالا اثر نامطلوبی روی ورقها می گذارد بنابراین بسته به هرکاری و استفاده از هر کاری عملیات خشک‌کردن لازم است.

ورق‌ها باید به صورت افقی نگهداری شود و بهتر است ورقهای بلندتر زیر ورقهای کوتاه قرار بگیرند تا از خمیدگی و تغییرشکل ورقها جلوگیری بعمل آید ورقها در همه حالت باید در برابر عوامل جوی و آب‌وهوایی مثل آفتاب و برف و باران محافظت شود.

پس از تمیزکاری ورق توسط آب شستشو داده شود تا از حلالهای احتمالی آثاری باقی نماند تمیزکردن ورقها طبق قاعده و روش درست کارایی و دوام آنها را بیشتر می‌کند. در شست‌وشوی ورقها هرگر از حلالهای خورنده قلیایی استفاده نکنید و شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های عمومی ممکن است با سطح دارای لایه‌های مقاوم‌ سازگاری نداشته باشد.

در نظافت و شستن سطوح کوچک از آب ولرم و پارچه نرم و یا اسفنج نرم استفاده کنید و با پارچه نرم خشک کنید و از پارچه‌های زبر و پرزدار استفاده نکنید و از برس و یا هر ماده خراش‌دهنده یا ساینده خودداری کنید. ورقهای هرگز نباید در محل عبور ماشین انسان و یا هر نوع وسیله نقلیه قرار داده شود. هنگام نصب ورقها در سقفها نباید روی آن راه رفت. یک تیر چوبی یا وسیله مناسب دیگر بر اسکلت سقف سوار کنید و برای این کار مورد استفاده قرار دهید. همانطور که گفته شد در انبارش ورقها آن‌ها را نباید در معرض آب‌وهوا و باران و تگرگ و … قرار داد. فیلم پلی‌اتیلن که ورق را در برابر آلودگي‌ها و خراشیدگی محافظت می‌کند بهتر است در فرایند نهایی جدا گردد.

سطوح بسیار روغنی و چرب باید با مواد تمیزکننده یا حلالهای ضعیف تمیز شود.

مواد دیگری که برای تمیزکردن ورقها توصیه می‌شود عبارتند از:

۱. الکل سفید،‌صابون طبیعی و شوینده‌های خانگی

۲. سرکه معمولی

۳. سود سوزآور رقیق با محلول پتاس سوزآور

۴. اسید سیتریک

  1. اسید هیدروکلریک
  2. اسید سولفوریک رقیق

اگر ورقها با انحنای مناسب یا بطور عمودی نصب شده باشند آلودگی‌های سطح بیرونی آنها خودبخود با باران تمیز می‌شوند و در غیر اینصورت با استفاده از شلنگ آب و غیره تمیز می‌شوند. سطح ورقها بعلت صاف‌بودن کمتر کثیف می‌شوند. گردوغبار با یک پارچه نرم یا اسفنج با کمک آب و مایع دستشویی برطرف می‌شوند. قطعه‌های بزرگتر و نمای خارجی سازه‌ها باید به روش‌های مکانیکی تمیز شوند. در ضمن ورقها را در معرض آفتاب تمیز نکنید و آنها را به صورت دوره‌ای و در فواصل معین طبق توصیه‌هایی که انجام شده تمیز نمائید.

 

توصیه نهایی شرکت کارا پلیمر کاوه در مورد روشهای انبارش، محافظت، نظافت و نگهداری ورقهای پلی‌کربنات تحولات طرح (s)‌:

۱. مقاومت ورقهای پلی‌کربنات را در برابر مواد شیمیایی و حلالها مطالعه نموده و از حلالهای مناسب برای پاک‌کردن سطح ورقها استفاده کنید بنابراین هرگز از حلالهایی مثل استون، زایلی، تولوژن، تینر و بنزین برای تمیزکردن ورقها استفاده نکنید.

ولی حلالهایی مثل آمونیاک الکل، آب برای شستشوی ورقها مناسب هستند.

۲. برای جلوگیری از تخریب پلیمری باید ورقها را از بخارات متصاعد از مواد شیمیایی مثل وانهای فسفاته و ریخته‌گری و غیره دور نگه داشت.

۳. برای جلوگیری از اختلاط آب با گازهای موجود در هوا و ایجاد نقشهای پوست‌پوسته در هنگام وکیوم،‌ورقهای مصرفی را هرگز در معرض یا شستن آب قرار ندهید.

۴. برای جلوگیری از جریان هوا میان لایه‌های ورقهای پلی‌کربنات در زمستان و فواصل بارندگی و در رطوبت بالا ورقها را سعی کنید روی هم بچینید زیرا این کار مانع نفوذ هوا میان ورقها می‌شود.

۵. برای وکیوم و کار روی ورقهای مصرف فقط به اندازه لازم ورق باید به سالن مورد نظر انتقال پیدا کند و بقیه را باید توی انبار نگه داشت تا از رطوبت احتمالی سالن کار وکیوم در امان باشند.

۶. زمان نگهداری ورقها در انبار در فصل زمستان ۱۵ روز در تابستان ۲۰ روز بوده و دمای انبار هرگز از ۲۰ درجه کمتر نباید باشد در غیر اینصورت ورقها را قبل از وکیوم باید گرم کرد تا رطوبت از آن گرفته شود.

  1. در نگهداری ورقهای پلی‌کربنات در انبار باید توجه داشت که در معرض هوا، جلوی درب یا پنجره قرار نگیرند. در غیر اینصورت جریان هوا در ورقها نفوذ می‌کند.
  2. برای حفاظت و نگهداری ورقهای پلی کربنات در برابر شعله آتش و منابع حرارتی بالا باید اقدامات احتیاطی لازم در نظر گرفته شود. موقع آتش اگر خاموش نشوند،‌به سرعت می‌سوزند تا تمام می‌شوند. گازهای ‌حاصل از سوختن این صفحات اگر هوای کافی موجود نباشد شامل کربن و آب است اما در اکثر موارد هوای کافی موجود نبوده و گاز سمی مونوکسید کربن تولید می‌کنند.
  3. نکته دیگری که در مورد محافظت ورقهای پلی‌کربنات باید گفت این است که برای چاپ و ایجاد تصاویر گرافیکی روی صحفات تنها از جوهرهای سازگار استفاده کنند.

۱۰- نکته مهمی که در مورد نصب و نگهداری باید به آن توجه کرد آب‌بندی لبه‌های ورق است تا از ورود گردوغبار و رطوبت به آنها ممانعت بعمل آید. روش‌های گوناگون برای این کار وجود دارد که یکی از آنها به کارگیری نوار آب‌بندی مطلوب در شرایط مختلف آب‌وهوایی می‌باشد که در تمام دوره کاربرد کیفیت و مقاومت خود را از دست ندهد و یا با جنس ورق کاملاً‌سازگاری داشته باشند و نیز سیستم آب‌بندی باید به گونه‌ای باشد که فضای لازم برای انقباض و انبساط گرمایی در آن منظور شده باشد و در جهارچوب ورق و چهارچوب مشکلی ایجاد نشود.

  1. نوارهای آب‌بندی باید کاملاً‌سالم بوده و نقص و ایرادی نداشته باشند و توسط پروفیلهای نصب باید پوشش داده شوند.

۱۲. به وسیله هوای فشرده داخل ورقهای چند جداره باید تمیز بشوند.

  1. از مسطح‌بودن لبه‌های ورق و انحنای گوشه‌ها اطمینان حاصل نموده و بعداً چسب را به کار ببرید.
  2. در محیط‌های کم‌رطوبت و محیط‌های پرگردوغبار و شرایط محیطی خشک مثل مراکز خرید و انبارها عدم وجود اختلاف دمایی در داخل و خارج مصرف نوار آب‌بندی مطلوب ضروری بنظر می‌رسد.

۱۵- انتخاب ورق برای نصب ورق‌ها به صورت خم‌شده در سقفهای گنبدی‌شکل ورق باید خم شده و بعد مورد استفاده قرار گیرد ورقها همیشه در راستای طول باید خم بشوند. شعاع نصب از مقدار حداقل گفته شده در جدول زیر نباید کمتر باشد زیرا نیروی واردشده ورق را درهم می‌شکند بین شعاع خمش و ضخامت ورقها همبستگی مستقیم وجود دارد.

شعاع خمش میلیمتر ضخامت (میلیمتر)
۱۰۵۰ ۶
۱۴۰۰ ۸
۱۷۵۰ ۱۰
۲۸۰۰ ۱۶
۳۵۰۰ ۲۰

دستور العمل های نگهداری ورقهای پلی‌کربنات:

با لحاظ‌ نمودن فاکتور نظافت، انبارش و حمل ‌و نقل:

۱. برای نظافت روی ورق‌های پلی‌کربنات و تر و خشک‌کردن آنها می‌توان توسط تراشنده ی کربنات روی آنها عمل سایش انجام داد تا برای پولیش‌کردن آماده شوند. فشار تماس تراشند و صفحه را باید در حداقل نگه داشت تا از گرم و ذوب‌شدن آنها جلوگیری بعمل آید. با سرعت ۲۰ و با غلظت متوسط می‌توان از چرخ برای پولیش‌کردن تا ۳۰ متر ثانیه به همراه خمیر عاری از مواد قلیایی استفاده کرد.

و اگر قصد چاب عباراتی روی ورقها داشته باشید باید دقت کنید که جوهر چاپ شامل مواد شیمیایی خورنده پلی‌کربنات نباشد.

۲. در تمیز کردن ورقهای پلی‌کربنات از آب و دستمال نرم یا اسفنج استفاده کنید و از به کاربردن دستمال خشک جداً خوددکاری نمائید.

۳. از پاک‌کننده‌هایی مثل بنزین سرب‌دار، تترا کلرید کربن‌های الکالین حلال نوک تیز استفاده نکنید.

۴. از نفت یا گازوئیل شبک و هوای فشرده یونیزه در تمیزکردن و زدودن گردوغبار می‌توان استفاده کرد.

ورقه‌های پلی‌کربنات طرح (S)‌هم با وجود مزیت‌های زیادی که دارد دامنه عبور نور به میزان ۴۰ تا ۸۵ درصد را دارند و در دمای رنج ۴۰ درجه سانتیگراد تا ۱۲۰ سانتیگراد مقاوم می باشند یعنی این ورق ها علی رغم برتری مطلق به ورقهای  سنتی در همه زمینه‌ها باید به محدودیت آنها هم توجه داشت یعنی دامنه ضربه‌پذیری شفافیت، مقاومت،‌خراش و خش‌پذیری و خمشی و انعطاف‌ این ورقها و خواص فیزیکی و شیمیایی آنها به منظور نگهداری و مراقبت و مواظبت باید مورد مطالعه قرار بگیرد مثلاً در تمیزکردن آنها و چیدمان این ورقها دقت شود از مواد شوینده که حاوی مایعات مخرب است پرهیز شود و در انبارش هم باید توجه داشت که ورقه‌های دوجداره طرح (s) در معرض اجسام نوک‌تیز و آب‌وهوای آلوده و گازهای مخرب قرار نگیرند و آنها را باید از مسیر عبور وسایل نقلیه و افراد و اشخاص دور نگهداشت.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی:

دانستن میزان مقاومت ورقهای پلی‌کربنات در برابر مواد شیمیایی مثل اسیدها و موارد قلیایی ضروری بنظر می‌رسد و این موضوع شناخت تولیدکنندگان را برای نگهداری از این ورق ها را بالا می‌برد و از خسارات احتمالی وارده جلوگیری می‌کند.

«جدول زیر میزان مقاومت شیمیایی این ورقها را در برابر حلالهای مختلف نشان می‌دهد»

  ماده مقاومت شیمیایی در ۲۰ درجه (مخرب (-) غیر مخرب(+)
غیر مخرب در ۲۰ درجه سدیم کلراید

ایزوپروپیل

اتیل

الکل

روغن‌های معدنی

گلیکول

اتانول

گلسیرین

اسیدهای ضعیف

+

+

+

+

+

+

+

+

+

مخرب در ۲۰ درجه آمونیاک ضعیف

استن

بنزین

متیلن کلراید

سدیم هیدروکسید

متیل

-.