دستورالعمل های نصب و تجهیزات مربوط به آن در ورق های پلی کربنات شرکت کارا پلیمر کاوه

اقدامات مهمی که در تجهیزات نصب صورت می‌گیرد اختصاراً‌ به شرح زیر است:‌

فرزکاری: فرزکاری یکی از روشهایی است که برای برش‌ دادن صفحات تخت پلی‌کربنات از آن استفاده می‌شود. ولی باید توجه داشت که دریل یا مته دستگاه به اندازه کافی تیز، برنده و مؤثر بوده و سرعت دستگاه از استاندار معمول برخوردار باشد.

برش با لیزر (Lasereuttly)

با استفاده از پرتو نور لیزر می‌توان ورقها یا صفحات پلی‌کربنات را برش داد. با پرتو نور لیزر می‌توان روی ورقها و صفحات پلی‌کربنات طراحی نمود مخصوصاً اگر لازم باشد که برشهای پیچیده‌ای روی صفحات پلی‌کربنات انجام داد برش با لیزر (laser)‌مناسبترین وسیله است. زیرا ضریب اشتباه در کارکردن با لیزر حداقل می‌باشد ونسبت به ماشین‌آلات معمولی بسیار بهتر است.

مواردی که در کارکردن با پرتو نور لیزر باید به آن اهمیت داد این است که سرعت حرکت آن و شدت تابش پرتو نور دستگاه لیزر روی پلاستیک است. لذا باید دقت کرد که در محل برش به رنگ صفحات آسیب نرسد و برای برش صفحاتی با ضخامت بیشتر از ۲ میلیمتر باید مواظب بود که از بوجود‌آمدن لبه ناهموار جلوگیری شود که این کار بیشتر بستگی به مهارت و تجربه برشکار دارد.

برش با اره (band): برای برش ورقهای پلی کربنات میتوان از اره نواری و اره دایره‌ای (circular) و … استفاده کرد. درضمن در سرعت برش باید توجه داشت که اگر این سرعت بالا بود لازم است از خنک‌کننده استفاده کرد از عیوبی که در برش ورقهای پلی‌کربنات به وسیله اره‌ها ممکن است استفاده کرد از عیوبی که در برش ورقهای پلی‌کربنات به وسیله اره‌ها ممکن است بوجود بیاید. این است که ورقها از محل بریدگی لبه شوند و تغییرشکل نامطلوب ایجاد شود. بنابراین باید دقت کرد که اره- تیز،‌برنده و موثر و سالم باشد. در ضمن سرعت برش باید از اندازه ای که مورد نظر است بیشتر یا کمتر نباشد و در صورت بالا بودن حتماً از خنک‌کننده استفاده کنید. انواع ابزار برش عبارتند از:

۱) ارۀ گرد (circular saw)

۲) ارۀ نواری (band saw)‌

۳) ارۀ منبت‌ کاری (scroll saw)

۴) اره‌برقی (jig saw)

۵) اره‌دستی (hand saw)

قبل از به‌کاربردن هریک از راه‌ها برای برش‌دادن ورقهای پلی‌کربنات باید از نکات فنی هر یک از آنها آشنا بود و اطلاعات فنی مربوط را حاصل نمود تا به کیفیت و مرغوبیت ورقها صدمه و آسیب وارد نشود.

برای سوراخ‌کردن ورقهای پلی‌کربنات از مته (Drilliy) استفاده می‌شود منتهی باید توجه داشت که نکات ذیل رعایت شود.

الف) مته باید کاملاً تیز باشد.

ب) در طی زمان سوارخ‌کردن از هوای فشرده استفاده شود.

ج) از خنک‌ کننده استفاده شود.

د) مرتب مته را از صفحه جدا کنید تا خنک شود.

هـ)‌هنگام نصب توجه داشته باشید تا محل نصب با ایمنی صورت گیرد.

۵- جوشکاری (welding) : صفحات پلاستیکی اگر در معرض جوشکاری قرار بگیرند تغییر رنگ می‌دهند بنابراین باید سیم جوش را در مورد صفحات کدر، تیره و مات به کار برد و در ضمن برای جلوگیری از آثار جوشکاری و لکه و غیره ناحیه جوش باید کاملاً خشک و تمیز باشد. برای جوش با هوای داغ و غیره حتماً لازم است دستورالعمل‌ جوش و اطلاعات فنی لازم در این مورد را بدست آورید.

در مورد نصب ورقهای پلی‌کربنات و به کار بردن آنها در سقف ساختمانها نکته بسیار ضروری که باید مدنظر قرار داد این است که نیروهای ناشی از عوامل مختلف که بر سطح فوقانی سقف وارد می‌شود باید با توجه به میزان مقاومت و تحمل ورقهای پلی‌کربنات محاسبه شوند و نیرویی که در این باره بیشتر مطرح می‌شود نیروی ناشی از برف است که در فصل زمستان روی سقف می‌نشیند. وقتی بارش برف باعث تجمع آن روی سطوح بالایی ساختمان می‌گردد به پیش‌گیری و پیش‌بین لازم نیاز داریم و برای محاسبه بار ناشی از برف یا هر نیروی دیگر در شرایط آب‌و هوایی مختلف باید چگالی برف (۰۷/۰ تا ۳/۰) یا چگالی نیروی غیر از برف که بر سقف فشار  آورده بدانیم.

برای محاسبه نیروی برف از فرمول و جدول زیر استفاده می‌شود.

سنگینی برف بر حسب نیوتن بر متر مربع
وزن برف حجم برف تازه ضخامت برف بر حسب سانتی‌متر
۶۰۰ ۱۴۰ ۲۰
۱۵۰۰ ۳۵۰ ۵۰
۳۰۰ ۷۰۰ ۱۰۰

مثال:

۱۴۰= حجم برف تازه

۰۷/۰= وزن مخصوص برف یا چگالی

۲۰= ضخامت برف

وزن برف یا سنگین برف بر حسب

وزن برف =

برای دقت در ابعاد باید ضریب انبساط خطی صفحات پلی‌کربنات را ملاک قرار داد که این  ضریب در پلی‌کربنات برابر mm/in065/0 سانتی‌گراد می‌باشد. لذا برای قراردادن ورقهای پلی‌کربنات در چارچوب همیشه باید ابعاد را مورد بررسی قرار داد و میزان انبساط و انقباض تغییر دما در هر یک سانتیگراد صفحات در تابستان و زمستان لحاظ شود. به ازای هر سانتیگراد کربنات ۰۶۵/۰ میلیمتر تغییر بعد دارند که با توجه به دمای هوا در تابستان و زمستان و یا منطقه به راحتی قابل محاسبه بوده. بطور معمولی  اختلاف دمایی فصول را در طراحی‌ها و ساخت و سازها در نظر می‌گیرند. عمق لبه‌قاب پنجره تقریباً‌۲۵ میلیمتر می‌باشد.

سطح نمایش لبه‌های صفحه روی چارچوب مورد نظر جهت نصب نباید از ۲۰ میلیمتر کمتر باشد.

در ضمن نسبت بین ضخامت صفحات پلی‌کربنات و طول و عرض آنها از فرمول زیر ناشی می‌شود که به دقت در ابعاد کمک می‌کند.

در این فرمول عدد ۳ بر حسب میلیمتر ضخامت پایه و عدد ۵۰۰ بر حسب میلیمتر طول و یا عرض پایه است. در تنظیم جدول زیر از فرمول بالا استفاده شده است.

افزایش ضخامت بر حسب میلیمتر طول و عرض صفحات بر حسب میلیمتر
۳ ۵۰۰
۵ ۱۰۰۰۰
۷ ۱۵۰۰
۹ ۲۰۰۰
۱۰ ۳۵۰۰

مثال:‌اگر ضخامت ورق پلی‌کربنات را ۷ میلیمتر در نظر بگیرید طول یا عرض آن طبق فرمول بالا بشرح زیر است.

میلیمتر

نیروی ناشی از با دنیز در نصب صفحات باید در نظر گرفته شود. خمش مجاز از لبۀ صفحات عمودی حدوداً ۲۰ میلی‌متر است برای نیروی باد تقریباً حدود ۱۰۰۰ نیوتن بر متر مربع. (جدول زیر حدود مقاومت را بر حسب عرض میلیمتر مشخص می‌کند).

عرض صفحه ( میلیمتر) ضخامت (میلیمتر)‌
۴۰۰ ۳
۶۰۰ ۴
۸۰۰ ۵
۱۰۰ ۶

پوشش حفاظتی:‌برای حفاظت شفافیت و جلوگیری از خراش روی صفحات پلی‌کربنات با یک پوشش از جنس خود پلی‌کربنات روی آنها پوشش داده می‌شود. هنگام نصب و کارگذاشتن این پوشش‌ها باید برداشته شوند. زیرا اگر این پوشش‌ها روی صفحات بمانند در اثر نورخورشید و غیره در جداکردن آنها به مشکل مواجه خواهید شد. و برای برداشتن این پوشش‌ها با نوک مداد نرم آن‌ها را بردارید زیرا استفاده از چاقو یا کارد و یا ابزار توک تیز و برنده باعث ایجاد ترک و شکاف روی صفحات می‌گردد.

شکل‌دهی ورقهای پلی‌کربنات:‌ شکل‌دهی ورقهای پلی‌کربنات به دو روش صورت می‌گیرد.

 

شکل‌دهی سرد (coldformig) و شکل‌دهی گرم

در شکل‌دهی باید این نکته را مورد توجه قرار داد که حداقل شعاع خمش باید ۱۵۰ برابر ضخامت ورقهای پلی‌کربنات باشد.

ضخامت ورقه ×۱۵۰ ≤ شعاع خمش

در هر صورت خم‌کردن با حرارت نتیجه بهتری می‌دهد.

در شکل‌دهی سرد (coldfolding) به حدود مجازی که در جدول زیر به آن اشاره شده باید توجه کرد و ورقهای پلی‌کربنات تا حدی که در جدول آمده میتوان تا کرد.

این کار باید گام به گام صورت بگیرد و در زاویه ۲۵ درجه به صفحه‌های سطوح باید استراحت داده شود تا بطور خودکار خودش را رها بکند. روی صفحاتی که نازک هستند از مواد شیمیایی استفاده نکنید. (نسبت خمش و ضخامت در جدول زیر آمده است)

تا ۵۶ تا ۳۴ ۱ تا ۲/۵ میلیمتر ضخامت
۴ ۳ ۲ شعاع خمش mm
۴ ۳ ۱ تا ۲/۵ ضخامت mm
۶۰ ۹۰ ۹۰ حداکثر تاکردن (درجه)

در شکل‌دهی چه گرم چه سرد باید ورقها مرطوب نباشند. وقتی که محافظ پلی اتیلن برداشته شد ورقها را بطور عمودی درون گرم‌خانه قرار دهید. برای بهینه‌کردن مصرف صفحات را درون گرم‌خانه نگه دارید.

برای خنک ‌کردن محصول نهایی همین که از زیر دستگاه بیرون آمد آن را از قالب جدا کنید تا در دمای محیط خنک شود.

قبل از خنک ‌شدن و شکل‌گیری ورقها را از قالب جدا نکنید.

روش‌های دیگری باز برای شکل ‌دهی به کار می‌رود که عبارتند از:

شکل‌دهی با خلأغیرمستقیم و matched که در صورت استفاده از این روش‌ها ابتدا باید اطلاعات فنی لازم مربوط به این روشها بدست آورد. و از مراحل انجام کار با این روشها باید آشنا شد.

در شکل‌دهی گرمایی باید توجه داشت که در صورت مشاهده حباب روی صفحه باید آن را خشک کرد زیرا رطوبت عامل حباب است. و اگر صفحات بیش از اندازه گرم شوند میزان گرمادهی باید کاهش یابد و اگر محصول از قالب دیر جدا بشود دورۀ خنک‌کردن را کوتاه کنید و در صورت بدریخت‌بودن محصول فشار خلأ را کاهش دهید و در صورت تیزبودن لبه‌های صفحات لبه‌های قالب را گرد کنید و حرارت ناهموار موجب بودجود آمدن موج روی صفحات پلی‌کربنات می‌گردد و یا اگر خلاء‌ سریع صورت گرفته باشد باز ایجاد موج خواهد کرد و نیز اگر خلأ مناسبی صورت نگرفته باشد ابعاد و جزئیات مورد نظر روی قطعه حاصل نخواهد شد و اگر قالب بیش از حد گرم شده باشد و یا قطعه زود از قالب جدا نشود قطعه به قالب خواهد چسبید در این صورت قطعه را در زمان مناسب از قالب جدا کنید و زاویه آزادکردن قطعه نباید کمتر از ۴ تا ۶ درجه باشد. منفذ خروج گازها را در جای خوبی تعبیه کنید. تا روی قطعه آثار نشانه‌گذاری باقی نماند. استفاده از هوای یونیزه ‌شده فشرده برای تمیزکردن باعث از بین‌ رفتن گردوغبار از روی صفحه خواهد شد و اگر دیدید که قطعۀ نهایی یا صفحه‌های محصول ناصاف و ناهموار است. و از یکنواختی کامل برخوردار نبود علت آن در این است که یا قالب سرد بود و یا گیره صفحات بخوبی بسته نشده است. در تمام مراحل و همۀ‌حالات میزان گرما و کیفیت دستگاه ها را کنترل و چک کنید و علت عیبهای احتمالی را پیدا کنید و بر تجربیات و مهارت خود بیفزائید زیرا هر چه اطلاعات فنی و مهارت فردی شما بالا برود و تسلط بر حوزه کاری بیشتر شده و از میزان هزینه و عیوب کار و وقت و انرژی و دوباره‌کاری کاسته می‌شود.


 

روش چسباندن دو قطعه یا دو ورق به یکدیگر:‌

۱. وزن باید بطور مساوی در ناحیه چسب توزیع شود.

۲. باید از دستمال آغشته به الکل محل را تمیز کنیم تا هیچگونه چربی، چروک و آلودگی باقی نماند.

۳. چسب را به صورت یک لایه نازک فقط روی یکی از سطوح مورد نظر بمالید.

۴- در فاصله چسباند یا چسباندن دو سطح با یکدیگر بهتر است باری روی سطح قرار نگیرد.

۵. مواد چسبناک باید با جنس ورقها یا صفحات سازگاری داشته باشد.

۶. بهتر است سطوح مورد نظر را بحالت زبر در آورده و تمیز کنید. تا خوب بهم بچسبند.

۷. چسب مورد استفاده نباید حلالی داشته باشد.

نحوۀ بستن صفحات

۱. در چفت‌وبست‌کردن پلی‌کربنات باید به ضریب انبساطی خطی آنها توجه داشت.تا از خسارات احتمالی جلوگیری بعمل آید.

۲. موقع چفت‌وبست دادن دقت شود تا فشار به نقاط خاصی وارد نیاید و با استفاده از واشر یا نوارهای باریک فشار را روی سطح توزیع کنید.

۳. فاصله مرکز هر سوراخ تا لبه خارجی صفحه حداقل  باید ۶ میلیمتر باشد.

۴. مزیت استفاده از پیچ اینست که اگر بخواهیم دوباره صفحات را باز کنیم مکانهایی برای جفت‌کردن پیچ و مهره‌ها وجود دارد

در ورقهای پلی‌کربنات دو جداره طرح (s) به علت افزایش انحنای منحنی‌ها و شیارها  و دنده ها در سطوح اوراق میزان شکنندگی و آسیب‌پذیری آن‌ها کاهش داده شده و عملیات نصب را کم‌خطر و کم‌هزینه می‌سازد و نیز به علت مجوف و توخالی‌بودن ورقهای طرح (s)‌حمل‌ونقل و جابجایی آنها به منظور نصب آسانتر صورت می‌پذیرد. علاوه بر این ورقهای تحول‌یافته طرح (s) در فرایند نصب در برابر ضربات و خش و خراش از مصونیت بیشتری برخوردارند و به علت داشتن نرمش و انعطاف، قابلیت نصب روی سطوح منحنی شکل و در و پنجره‌های مختلف‌الشکل را دارا می‌باشند. و در ایجاد سقف‌های کاذب برای معماری و سازندگان ابنیه نصب آنها آسانتر بوده و هزینه‌ها را در این رابطه کاهش می‌دهد  و سرعت اجرای بالای آن باعث صرفه‌جویی درزمان نصب می‌گردد.